Nowa publikacja! Agency in urgency and uncertainty

I już jest! Opublikowana! Nasz najnowsza i przełomowa praca badawcza dotycząca wahań wobec szczepień dzieci!

Nasze badania pokazują, że komunikacja skupiona na konieczności szczepień oraz brak przestrzeni na dyskusje i wahanie może być obcą przyczyną eskalacji radykalnych debat w mediach społecznościowych!

Choć pandemia Covid-19 nie był pierwszą pandemią, to jednak było to wyjątkowe wydarzenie pod względem skali i intensywności. Różne kraje, w odmienny sposób zareagowały na zagrożenie.
Europejczycy różnili się w postrzeganiu ryzyka, stosunku do szczepionek i w ich przyjmowaniu. Dyskursy związane z Covid-19 były w centrum uwagi mediów przez wiele miesięcy. Nasza praca oparta jest na analizie mediów i ujawniła istotne różnice, ale także pewne podobieństwa w debatach medialnych w różnych krajach.

Nasze badanie skupiło się na siedmiu europejskich krajach i uwzględniło dwa wymiary porównania: przed pandemią Covid-19 i w trakcie jej trwania. Niezwykle bogate podejście metodologiczne, obejmujące analizę pola semantycznego i analizę dyskursu mediów głównego nurtu, pozwoliło nam zbadać zestaw znaczeń związanych ze szczepieniem, które mogą wpływać na działanie rodziców i opiekunów dzieci w momencie kiedy oni decydują czy szczepić czy być może się wstrzymać.
  •  Najważniejsze punkty naszego badania to:
  • Niechęć do szczepień jest współtworzona przez dyskursy medialne.
  • Covid-19 spowodował zmianę europejskich dyskursów dotyczących szczepionek.
  • Zmiana jest też widoczna w pojmowaniu koncepcji czasu: od prewencji (przyszłość) do skutecznego dystrybuowania szczepionek (teraz).
Zapraszamy do lektury! Wydaje nam się, że jest to kluczowy tekst dla zrozumienia, jak możemy lepiej debatować, rozmawiać i tworzyć wspólną przestrzeń publiczną w obliczu narastających wyzwań zdrowotnych i społecznych!

Gratulacje dla całego zespołu!
Aleksandra Wagner Paulina Polak, Tadeusz Rudek i Maria Świątkiewicz-Mośny!

Zapraszamy do lektury --> https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277953624001692