Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czas start! #PANTHEON

Czas start!  #PANTHEON

Czas... START! 

Projekt badawczy PANTHEON Pathways to(wards) carbon neutrality for climate, environment, health and socio-economic co-benefits ma na celu na celu stworzenie modelu i ścieżek rozwoju prowadzących do netutralności klimatycznej w Chinach i Unii Europejskiej tak by polityki w UE i ChRL skupiły się na tworzeniu korzyści w takich obszarach jak: środowisko, zdrowie, społeczeństwo czy ekonomia.

Projekt PANTHEON w sczególności skupi się na dwóch obszarach: 

  1. Modelowaniu ścieżek do neutralności klimatycznej: PANTHEON opracuje zaawansowany model, który ma uwzględniać aktualne technologie , polityki i wyzwania społeczne. Wspólnie z kluczowymi interesariuszami, projekt przeanalizuje konkretne opcje transformacji w kierunku neutralności węglowej.
  2. Wzajemnym uczeniu się i współpracy pomiędzy naukowcami z nauk społecznych i technologicznych w UE i ChRL. Projekt PANTHEON umożliwia partnerom konsorcjum oraz zidentyfikowanym interesariuszom wspólny proces uczenia i poszukiwania najlepszych rozwiązań służących dekarbonizacji gospodarki. Dzięki temu PANTHEON integruje nauki ścisłe, społeczne i humanistyczne oraz interesariuszy, tak aby opracować wspólne zalecenia dla polityk dekarbonizacyjnych na wielu poziomach jak i w ramach globalnych łańcuchów dostaw.

Projekt PANTHEON ma ambicję przyczynienia się do osiągnięcia celów klimatycznych obu regionów, dzięki innowacyjnemu i interdyscyplinarnemu podejściu do modelowania ścieżek prowadzących ku neutralności klimatycznej. 

Zespoł z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest odpowiedzialny za refleksyjność procesu modelowania oraz włączenie interesariuszy w proces modelowania (naukowców z obszarów nauk społecznych i ścisłych, związków zawodowych, przemysłu, NGOs i aktywistów). Polski zespół nadzoruje także pracę Rady Doradczej projektu oraz jest odpowiedzialny za krytykę procesu i założeń modelu.